Baklava Sözcüğünün Kökeni Nedir

0 107

Baklava kelimesinin kökeni nedir? Geçmişten günümüze baklava tarihi. Baklava, Orta Doğu, Balkan ve Türk mutfaklarına yer etmiş önemli bir lezzettir. İnce yufkası ve şerbetiyle içine koyulan iç malzemesiyle tadına göre değişkenlik göstermektedir. Cevizli baklava, fıstıklı baklava, fındıklı baklava gibi birçok çeşidi vardır. Hamurlar açılıp pişirildikten sonra şerbetle tatlandırılan baklavaya ayrıca bal şerbeti de kullanılabilir.

Baklavanın hangi millete ait olduğu tartışılırken AB Komisyonu baklavanın Türk tatlısı olduğuna karar vermiş ve karar tescillenmiştir. Baklava insanları bir arada tutan özel günlerde ikramlar arasında ki ilk akla gelen lezzetlerden biridir. Cevizli baklava, fıstıklı baklava, bademli baklava veya saray burması gibi birçok çeşidiyle her zaman ağızları tatlandıran bayramların vazgeçilmezi olan baklava tarih boyunca her zaman bizlere eşlik etmiştir.

Baklava Kelimesinin Kökeni

Baklava sözcüğü Türkçe kökenli bir kelimedir. Baklavalar açılırken kullanılan oklava kelimesi, eski dilde oklağa, okla, oklağı gibi kullanımların olması baklava sözcüğünün Türkçe kökenli olduğunun kanıtlarından biridir. 1500 yıl önce yazılan eserlerde de geçen kelimelerle baklavanın kökeni ile ilgili düşünceler kanıtlanmıştır.

Baklava kelimesinin kökeni nedir? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Sizin de sevdiklerinizle birlikte ağzınız tatlansın istiyorsanız, birbirinden farklı cevizli baklava, fıstıklı baklava, burma kadayıf, dürüm, fıstıkzade, cevizzade, sarı buğma, sütlü nuriye ve saray sarması gibi birçok tatlıyla hizmet veren Gazi Burma Baklavayı ziyaret edebilirsiniz. Gazi Burma Baklava sitesine girerek tüm tatlıların fiyat ve içeriklerine bakarak özel günleriniz içinde anında sipariş oluşturabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.