Bebeklerde Fiziksel Gelişim Etkinlikleri Nelerdir

0 135

Bebeklerde Fiziksel Gelişim Etkinlikleri Nelerdir? 

Bebeklerde fiziksel gelişim yaşamlarının ilk dönemlerinde en yüksek seviyelerdedir. Bebekler için basit aktiviteler, ebeveynlere eğlence ve bağlanma süresi sağlarken fiziksel gelişimlerini geliştirir. Bebeğin fiziksel gelişimi kaba motor becerileri, kavrama, koordinasyon, denge ve hareketleri içerir. Bebeklerin ustalaştığı fiziksel beceriler, yürümeye başlayan çocuklara ve okul öncesi yıllarına yaklaştıkça daha büyük fiziksel başarıların temelini oluşturur.

Bebeklerde Fiziksel Gelişim ve Karın Üstü Duruş

Karın üstü duruş, bebeklerde görsel izlemeyi geliştirirken boyun ve üst vücudun kas yapısını da iyileştirme şansı verir. Ayrıca bebek kendini yerden kaldırırken denge sağlama becerisini geliştirir.

Bebeğinizi altında yumuşak bir battaniye ile karın üzeri yerleştirin. Onu birkaç renkli oyuncakla çevreleyin. Çocuğunuzla birlikte sizde yerde oturun ve onu oyuncaklarına ulaşmaya teşvik edin. Bir oyuncak tutun ve hareket ettirerek bebeğinizin nesneyi görsel olarak takip etmesini sağlayın.

Duyu Gelişimi Egzersizi

Birkaç boş plastik şişe toplayın. Şişeleri pirinç, fasulye veya az miktarda su gibi çeşitli malzemelerle doldurun. Bebeğinizle oturun ve şişeleri yuvarlamasına yardım edin.

Her şişeyi sallayıp manevra etmesi için teşvik edin. Duyu gelişimi egzersizi karın egzersizi boyunca da kullanılabilir. Bebeğiniz büyüdükçe, şişeleri yere yuvarlamaya devam edin ve peşinden koşmaya teşvik edin.

Bebekler için İstifleme Etkinliği

Bebeklerde fiziksel gelişim açısından nesnelerin istiflenmesi bebeğin el-göz koordinasyonunu ve kaba motor becerilerini geliştirir.

İstifleme yapmak için bebeğinizle birlikte bir halka istifleme oyuncağı kullanın veya evin etrafında istiflemeye izin veren diğer nesneleri bulun.

Bebeğinizin yakalayabileceği kadar büyük nesneleri seçin. Plastik kaseler veya büyük bloklar istifleme faaliyeti için iyi çalışır. Çocuğunuza nesneleri nasıl istifleyeceğini gösterin. Nesneleri istiflemesi için cesaretlendirin, gerektiğinde ona yardım edin.

Bebekler için Kağıt Yırtma Etkinliği

Kağıt yırtılması her yaştan çocuğa hitap edecektir. Bebeğinize eski bir dergi veya başka bir kâğıt yaprağı verin. Ona dergideki sayfaları nasıl yırtılacağını gösterin.

Yırtılma, bebeğin kağıdın neden yırtıldığı ve etkisinin nasıl olduğunu keşfederken kaba motor becerileri üzerinde çalışmalarına izin verir. Saklamak istediğiniz dergilerle kendi kağıt yırtma aktivitesini başlatmaması için iyi dergilerinizi bebeğinizin erişemeyeceği yerlerde tutun.

Davul veya Benzeri Vurmalı Çalgılar Etkinliği

Bebeklerde fiziksel gelişim aşamalarını desteklemek için bir vurmalı çalgı kullanabilirsiniz. Bir çocuk davulu satın alın veya bir kahve kutusundan kendiniz yapın. Bebeğinize elleri ile nasıl çalacağı konusunda destek olun. Bebeğiniz davula vururken bir şarkı söyleyin. Davul çalma aktivitesi bebeğinizin koordinasyon yapmasını ve ritim hakkında bilgi edinmesini sağlayacaktır.

Ayrıca hamilelik döneminde, anne karnında bebeği hareket ettirmek için ne yapmalı? Yazısını bir diğer yararlı site olan annemce.com ‘da bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.