Bel ve Boyun Ağrılarının Sebepleri Nedir

0 116

Bel ve boyun ağrılarının sebepleri nedir? Ofiste masa başı diye tabir edilen ilerle iştigal eden birçok kişi bel ve boyun ağrılarından şikâyet etmektedirler. Bu şikâyetlerin altında genelde duruş bozuklukları ve önceden edinilmiş kötü duruş alışkanlıklar yatmaktadır. Pek çok insanın korkulu rüyası olan bel ve boyun ağrılarının muhtemel sebepleri aşağıda listelenmiştir.

Bel ve Boyun Ağrılarının Sebepleri Nedir?

Boyun fıtığı, vücutta genelde boyun ağrıları olarak kendini göstermektedir. Ellerde ve kollarda uyuşmalara da neden olabilen boyun fıtığı erken teşhis ve doğru tedavi ile düzeltilebilmektedir.

Bel fıtığı, bel bölgesinde ağrı, eğilip doğrulmadan zorlanma ve çeşitli bel sorunları ile kendini göstermektedir. Boyun fıtığında olduğu gibi erken teşhis ve doğru tedavi başarı şansını artırmaktadır.

Kemik erimesi bel ve boyun ağrılarının altında yatan diğer bir önemli rahatsızlıktır. Genelde orta ve üstü yaşlardaki bayanlarda etkili olan kemik erimesi hamilelik dönemindeki bayanların yeterince kalsiyum alamaması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Masa Başında Çalışanlar Dikkat!

Masa başında çalışanlar için geçmişten edilen yanlış oturma alışkanlıkları bu tip ağrıların oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Yapılan araştırmalar bel ve boyun ağrılarının büyük çoğunluğunun oturma ve duruş bozukluklarından kaynaklandığını göstermektedir.

Uyku düzenindeki bozukluklar ve yanlış yatış pozisyonu bel ve boyun ağrılarına neden olabilmektedir. Bu durumu düzenli bir uyku ve sağlıklı bir yatış pozisyonu ile kolaylıkla aşabilirsiniz.

Ağır Yük Taşırken Dikkat!

Ağır yük taşımak bel ve boyun kaslarının gerilmesine ve bu bölgelerde ağrı oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle ağır yük taşımayı kendine meslek edinen kişilerin bu tip ağrılarla yüzleşme oranı daha fazladır.

Bulunulan ortamın sıcaklık değerleri bel ve boyun bölgesinde ağrı oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle soğuk havaya karşı hassa olan bel ve boyun bölgeleri bu tip ağrıların oluşmaması için iyi korunmalıdır.

Stres ve depresyonda bel ve boyun ağrılarına neden olabilmektedir. İnsanın psikolojik durumunun kişinin metabolizma üzerindeki etkilerine güzel bir örnek olan stres kaynaklı bel ve boyun ağrıları, stres ve depresyonun kaynağından uzaklaşılarak önlenebilmektedir.

Hareketsizlik De Sebep Olabiliyor!

Hareketsizlik de bel ve boyun ağrılarına sebep olabilmektedir. Hareketsiz ve sporun yer almadığı bir yaşam sitili bel ve boyun ağrılarına zemin hazırlayabilmektedir. Vücuttaki kasların düzenli olarak esnetilip ve çalıştırılmaları gerekmektedir. Bu sayede kasların gücünü ve esnekliği yitirmeleri engellenerek gelişmelerine katkı sağlanmaktadır.

Obezite ve fazla kilolar bel ve boyun ağrıların oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinilerek bu tip ağrıların oluşması engelle bilmektedir.

Sizler için bel ve boyun ağrılarının sebepleri nedir? Sorusuna yönelik olarak doğru bir cevap vermeye çalıştık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.