Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

0 132

Bilgisayar nasıl hızlandırılır? Her bilgisayar, aradan yeterince zaman geçtikten sonra yaşlanmanın sonucunda yavaşlama belirtileri gösterir. Çok hızlı açılan programlar artık daha yavaş açılmaya başlar. Bilgisayarın yavaşlamasının nedenini tespit ederek birkaç basit işlem ve değişiklikle bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Bilgisayar nasıl hızlandırılır?

Güç ayarlarını en üst performansa değiştirin

Bilgisayarınız olması gerekenden daha yavaş çalışıyorsa, Kontrol Paneli üzerindeki Donanım ve Ses bölümünden Güç Seçenekleri‘ni değiştirin, ve ‘En İyi Performans’ ayarının seçili olduğundan emin olun.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?
Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

CCleaner’la boşa giden alanları temizleyin

Gereksiz programları manuel olarak kaldırmayı deneyebilirsiniz, ama CCleaner gibi bir kaldırma uygulamasının yardımıyla bu süreç çok daha kolay bir hale dönüşebiliyor. Yüklü durumdaki uygulamalarınızın bir listesini sunan CCleaner, tek bir tıkla bunları kaldırmanıza olanak tanıyor.

Yazılım taraması yapın

Bilgisayarınız beklenmedik ve ani bir biçimde yavaşladıysa bunun en muhtemel nedeni zararlı yazılımlardır. Yeni bir şey yüklemediğinizden emin olsanız da tarama yapılması tavsiye edilir. Bunun için de özellikle önerebileceğimiz anti-virüs programı Malwarebyte Anti-Malware’dir.

Malwarebytes, kötü amaçlı yazılım bulan ve kaldıran bir kötü amaçlı yazılım önleme yazılımı olarak kullanılan bir programdır.

Windows’un güncel olduğundan emin olun

Windows’un çeşitli saldırılara karşı güçlü durması için güncel halinde olması şarttır. Otomatik güncellemeler bazen can sıkıcı olsa da, bilgisayarınızı güvenli tutmanız anlamında size yarar sağlar. Windows’un güncelleme ayarlarını Kontrol Panel’indeki Sistem ve Güvenlik sekmesinden bulabilirsiniz.

Ekran Kartınızı güncelleyin

Son dönemlerde sürücülerin çoğu otomatik olarak ayarlanıyor, fakat yine de video sürücünüzün güncel olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz, özellikle de oyun oynamak gibi bir planınız varsa veya oynarken düşük fps sorunu yaşıyorsanız ekran kartınızın güncel iyi performans açısından şarttır.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır? 

Bilgisayarınızın Arka Plandaki uygulamalarını Sonlandırın

Bilgisayar hızlandırma yöntemlerinden bir tanesi de arka planda yer alan gereksiz uygulamaları sonlandırmaktır. İstemediğiniz bazı uygulamaların kapalı olduğunu düşünseniz dahi bu uygulamalar arka planda çalışabilir. Bu da bilgisayarınıza ek olarak bir yük bindirecek, daha fazla ram kullanmanıza sebebiyet verecektir. Bilgisayarınızın arka plandaki uygulamalarını sonlandırmak için Ctrl+Alt+Delete tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticinizi açabilirsiniz. Yalnız Windows’un kendi programlarını sonlandırırsanız çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu Yöntemler İşe Yaramadı Ve Bilgisayarınız Hızlanmadı Mı?

Son çare olarak format atabilirsiniz. Format atmadan önce tüm önemli bilgilerinizi yedeklemeyi unutmayınız. Çünkü format ile bilgisayarınız sıfırlanacaktır. Adeta bilgisayarınız ilk günkü şekline dönecektir. Bu da doğal olarak bilgisayarınızı saf bir hale getirdiği için hızlandırılacaktır.

Olmadı ve Bilgisayarınız Hızlanmadı Mı?

Belki de bilgisayarınızı mevcut özelliklerinin kaldırabileceği şekilden daha fazla kullanıyorsunuzdur. Yani yaptığınız işlemler belki de bilgisayarınıza ağır geliyordur. İsterseniz bilgisayarınızı satışa çıkarabilir ve daha üstün özelliklere sahip yeni bir bilgisayar satın alabilirsiniz. Bunun için işlemci ve ram özellikleri daha yüksek olan modellere göz atabilirsiniz. Sizler için bilgisayar nasıl hızlandırılır? Sorusuna yönelik olarak doğru bir cevap vermeye çalıştık. Umarız yazımızdan memnun kalmışsınızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.