Bıttım Sabunu Yapım Aşaması

0 100

Bıttım sabunu yapım aşaması oldukça zorlu olabilmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgesinde yapılan bıttım sabunu, Siirt ili ve çevresinde yetişen yabani fıstık ağaçlarında oluşan meyvelerden elde edilir. % 100 organik ve geleneksel yöntemlerle yapılan bıttım sabunu pek çok işlemden geçerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Saç dökülmesine, pek çok cilt hastalığına iyi gelmektedir. Bunun dışında;

·         Saçlarda bulunan kepeklerin giderilmesinde

·         Saçın beyazlamasının engellenmesinde

·         Akne ve ergenlik sivilcelerinin tedavisinde

·         Mantar ve sedef hastalıklarında

·         Saç bakımında ve saç diplerinde bulunan hücrelerin canlandırılmasında

·         Varis hastalıklarının tedavisinde pek çok sorunun çözümünde olumlu sonuçlar vermektedir.

Bıttım Sabunu Yapım Aşaması

Zorlu aşamalardan geçirilerek yapılan bıttım sabunu aşılama yapılmadığı için fazla gelişemeyen yabani fıstık ağacının meyvelerinin toplanması ile başlamaktadır. İmalat aşaması, menengiç meyvelerinin çöplerden temizlenmesi ve bozulmuş olan meyvelerden ayrılması gibi pek çok aşamadan geçirilmektedir. Artan menengiçler serilir 10 gün boyunca kurutulmaya bırakılır.

Kurutma aşamasından sonra el değirmeni ya da dibeklerde öğütme işlemi yapılır. Öğütülen menengiçler yağlardan arındırılır içindeki parçaların ayrılmasıyla kaynatılmak için hazırlanmış olur. Parçalardan ayrılan yerlerine su ekleyerek kazanlarda kaynatılan menengiçlerin kabuklarının dibe çökmesi beklenir. Bıttım sabunu faydaları ise oldukça fazladır.

Dövme aşamasına geçmeden önce ayrılmış olan yağ kaynatılır ve üzerine çıkarılan yağ ile bir araya getirilerek işleme devam edilir. Elde edilmiş olan yağa kül suyu çözeltisi eklenerek 12 saat kadar bir süreyle kaynaması beklenir. Kaynama aşamasına geldikten sonra pelteleşen sıvı haldeyken kalıplara dökülen yağ kuruması için bekletilir. Bekleme süresi bittikten sonra farklı gramajlarda satışa hazır hale gelir.

https://www.hepsiburada.com/ces-sabunculuk-siirt-bittim-sabunu-500-gr-p-HBV000019Z79R

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.