Çocuklarda Görülen Davranış Problemleri Nelerdir?

0 77

Çocuklarda görülen davranış problemleri nelerdir? Davranış bozukluğu olan çocuklarda yalan söylemeden okuldan kaçmaya kadar çeşitli durum ve süreçleri içine alan yapılandırılan davranışların tümüdür. Yani toplumsal değerleri hiçe sayan ve topluma aykırı davranışlar sergileyen çocuklar davranış bozukluğuna sahiptir.

Çocuklarda Görülen Davranış Problemleri Nelerdir?

sık sık okuldan kaçma, yalan söyleme, kural tanımama, yangın çıkarma, başka birinin eşyasını çalma, kavga etme başlatma, tehlikeli aletleri kullanma, gibi davranış kalıpları davranış bozukluğu olarak karşımıza çıkar. Yaş artıkça bu durum ve süreçler değişmezse olumsuz davranış şiddeti artabilir. 5-6yaş da davranış problemleri kendini göstermeye başlar. Okul öncesi dönemde oyunlarda zorluk çıkarma eğilimleri artar. İlkokul da kavga etmeler, ortaokulda zorbalık, ergenlik döneminde cinsel sorunlar, aile içi çatışmalar, fiziksel cinsel istismar, alkol gibi bağımlılıklar

Çocuklarda Davranış bozukluğu Nasıl Giderilir

Çoklu sistem müdahalesine gidilebilir. Ailevi müdahalelerle ebeveynler eğitilerek çocukların anti sosyal davranışlarının yerine sosyal davranışlarının da ödüllendirilmesi ve uygun davranış pekiştireci esas alınarak, akran terapileri, ve bilişsel yaklaşımlar uygulanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.