Çöpleri Ayrıştırmak Neden Önemlidir?

0 92

Çöpleri ayrıştırmak neden önemlidir?Dünya basını 7. kıtanın varlığıyla çalkalanıyor. İnsan eliyle yapılmış olan bu kıta hepimizin eseri. Her insan bunun için canla başla çalıştı. Nasıl yapmış olabilirsiniz böyle bir şeyi? Evinizde oturuyordunuz tüm gün. Çöplerinizi ayırmayarak her gün buna hizmet ettiniz. Sadece bir hafta boyunca plastikleri, camları, kağıtları ve organik atıkları farklı çöp torbalarına koyun.

Ve bir haftanın sonunda organik çöp torbanızın içinde biriken atığın miktarına bir bakın. Eğer bir hafta organik atıklarınızı evinizden çıkarmazsanız kokmaya başladığını göreceksiniz. Bu güzel bir haber çünkü çözündükleri, ayrıştıkları anlamına geliyor. Ama diğer torbalarda biriktirdikleriniz öyle mi? Onları isterseniz iki ay boyunca evinizde tutun ne kokacaklar ne de ayrışacaklar. İşte 7. kıtaya böyle yardımcı oldunuz.

Çöpleri Ayrıştırmak Neden Önemlidir?

Çöpleri ayrıştırmak oldukça önemlidir. Çünkü plastik, cam gibi farklı maddeler yeniden işlenebilmektedir. Bu maddelerin doğaya atılması çevreye oldukça zarar verebilmektedir. Bu maddelerin doğada kaybolma süreleri oldukça uzundur. Bu sebepten dolayı maddelerin direkt olarak sokak çöplerine atılması yerine ayrıştırılması tavsiye edilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.