Galileo Galilei Kimdir? Ne Başardı?

0 97

Galileo Galilei kimdir? Ne başardı? Hiç teleskop kullandınız mı? Jüpiter’in birçok uydusunun olduğunu biliyor musunuz? Zaten Dünya’nın güneş etrafında döndüğünü öğrenmişsinizdir. Öyleyse, bugün kim hakkında konuşuyoruz? Elbette Galileo Galilei!

Galileo Galilei Kimdir?

Galileo Galilei, 1564 yılında İtalya’nın Pisa kentinde doğdu. Ailesi Floransa’ya taşındı ve Galileo yakındaki bir manastırda eğitim gördü. Daha sonra şehrin üniversitesine gitmek için Pisa’ya döndü.

Galileo okulda ne okudu? Tıp hakkında bilgi edinmeyi planladı. Kısa süre sonra da matematik ve fizikle daha çok ilgilenmeye başladı. Ayrıca felsefe okudu. Ancak Galileo hiçbir zaman diplomasını tamamlayamadı. 1585’te ise üniversiteden ayrıldı.

Yine de Galileo hayatının geri kalanında kendi başına öğrenmeye devam etti. Çevresindeki dünyayı inceledi. Ayrıca merakını gidermek için birçok deney yaptı. Hayatının ilerleyen dönemlerinde, bu bilgi arayışı Galileo’ya çok fazla sorun çıkaracaktı.

Birçok insan tabi ki Galileo’ya saygı duydu. Harika bir öğretmen ve bilim adamı olarak biliniyordu. Yine de diğerleri Galileo’nun fikirlerinin tehlikeli olduğunu düşünüyordu. En güçlü eleştirmenleri Katolik Kilisesi’nin liderleriydi.

Galileo Galilei Kimdir? Ne Başardı?

Galileo Ne Başardı?

Kilise’nin Galileo’nun fikirlerini tehlikeli olarak görmesine ne sebep oldu? En büyük çatışmaları, Galileo 1609’da teleskoplar yapmaya başladığında meydana geldi. Galileo teleskopu icat etmedi, ancak cihazda büyük iyileştirmeler yaptı. Teleskopları, yaşamı boyunca yapılan diğerlerinden çok daha güçlüydü.

Galileo, uzaya bakmak için teleskop kullandığı bilinen ilk kişiydi. Ayın kraterleri ve dağları olduğunu teleskop sayesinde öğrendi. Satürn’ü gözlemledi ve halkalarını ilk gören yine o oldu. Ayrıca güneş lekelerini keşfetti. Ancak özellikle bulgularından biri, onu Katolik Kilisesi ile çelişkiye düşürdü. Galileo, Dünya’nın evrenin merkezi olmadığını öne süren kanıtlar buldu.

Bu size çığır açan bir fikir gibi görünmeyebilir. Ancak Galileo’nun yaşamı boyunca çoğu insan gökyüzündeki her şeyin – güneş, ay, gezegenler ve yıldızlar – gezegenimizin etrafında döndüğüne inanıyordu. Kilise, Tanrı’nın evreni Dünya’nın merkezinde inşa ettiğini öğretmişti.

Galileo, Kilise’nin güneş sistemiyle ilgili fikirlerinin yanlış olduğuna dair hangi kanıtlara sahipti?

İlk olarak, Venüs’ün Dünya yerine Güneş’in etrafında döndüğünü öğrendi. Ayrıca Galileo, Jüpiter’i çevreleyen ilk dört uyduyu keşfetti. Bunun gibi bulgular, onu güneşin güneş sistemimizin gerçek merkezi olduğuna inandırdı.

Sonunda, Katolik Kilisesi ile olan anlaşmazlıkları Galileo’yu zor duruma soktu. 1632’de Engizisyon’a çağrıldı. Bu, sapkınlığı ortadan kaldırmaya çalışan bir Kilise organıydı. Uzun bir duruşmanın ardından Galileo mahkum edildi. 8 Ocak 1642’de vefat edene kadar ev hapsinde tutuldu.
Katolik Kilisesi, elbette Galileo’nun keşfettiği bulguları tam olarak kabul etmeden çok daha uzun yıllar geçti.

Galileo Bugün Nasıl Hatırlanıyor?

Bugün Galileo, tarihin en büyük beyinlerinden biri olarak kutlanıyor. Matematik, fizik ve astronomi alanlarına büyük katkılarda bulundu.

Galileo’nun keşiflerinden hangisinin en etkileyici olduğunu düşünüyorsunuz? Sizce onun ev hapsine çarptırılması evren keşfinin gerilemesine neden olmuş mudur?

Galileo Galilei kimdir? Ne başardı? Sorularına sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.