Geniş Aile ve Çekirdek Aile karşılaştırması

0 99

Geniş aile ve çekirdek aile karşılaştırması yazımız ile sizlerleyiz. Çekirdek aile kavramı anne, baba ve çocuklardan meydana gelen en küçük birim olarak tanımlanabilir. Ama artık şu şekilde anlamı genişletilmiştir: tek anne/ baba ve çocuklardan oluşan, üvey anne-baba, kardeşten de oluşabilen aile türüne çekirdek aile denmektedir. Geniş aile ise aralarında akrabalık bulunan birden fazla çekirdek aileden oluşmuş aile tipidir. Genelde anne-baba onların çocukları ve torunlarından meydana gelir.

Günümüzde genelde bulunan aile yapısı çekirdek ailedir. Evlenen ve kendi parasını kazanabilen bireyler kendilerine ait başka bir eve geçerler ve kendi çekirdek ailesini oluştururlar. Günümüzde ev alanlarının azalması da ailelerin bu şekilde yaşamasının bir nedenlerindendir. Geçmiş toplumlarda ise birkaç kuşağın bir çatı altında yaşaması ile geniş aile kavramı daha sık gözlenmekteydi. Ekonomik geçimlerini sağlamak için bu şekilde yaşamak daha mantıklıydı. Tarım ya da hayvancılıkla geçim sağlandığından aile nüfusunun fazla olması gerekliydi. Bu nedenle de yaşam alanları çekirdek aileye oranla daha geniştir.

Geniş ailelerde akrabalar beraber yaşadıkları için akraba ilişkileri daha sağlamken, çekirdek aileyle birlikte, akrabaların farklı ortamlarda yaşamasıyla akraba ilişkilerinde zayıflama söz konusudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.