İnternet Hızlandırma Nasıl Yapılır?

0 125

İnternet hızlandırma nasıl yapılır? İnternet hızlandırma durumlarda pek çok alternatif yöntemden yararlanabilir ve çeşitli ekipmanlar kullanabilirsiniz. Şimdi size sırayla internet hız testini nasıl yapabileceğinizi ve internetinizi hızlandırmak için gerekli yöntemleri anlatacağız.

İnternet hız testi nasıl yapılır?

Altyapı sorunu, modemin konumu, ağa bağlanan cihaz sayısının fazla olması, IP ve DNS ayarları ve kanal değerleri internetin yavaş olmasına neden olabiliyor.

İnternet hızınızın yavaş olduğunu düşünüyorsanız internet nasıl hızlandırılır yapmalısınız. İnternet hız testi yapmak için site arayışındaysanız çok siteyle karşılaşabilirsiniz. Hız testi aracı kullanabileceğiniz sitelerin haricinde yazılımlarda vardır. İnternet hızını ölçmek için en çok kullanılan internet hızı test servislerinden biri olan Speedtest’den yararlanabilirsiniz.

İnternet Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Modem ile bilgisayarın arasında kalan kabloların uzunluğu internet bağlantı hızı üzerinde etkili oluyor. Kablonun uzunluğu arttıkça iletilecek verilerde kayıplar oluşabiliyor. Dolayısıyla internet hızı artırma için kablonun olabildiğince kısa olmasını sağlamalısınız. Ayrıca uzun kablonun dezavantajı olarak dış etkenlere bağlı kopma, ısınma, yırtılma gibi kablo arızalarının yaşanma olasılığını artırıyor. O yüzden kısa kablo kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

Bağlantıyı mümkün olan en uzak noktaya ileten bir Wi-Fi sinyal yükseltici cihaz ile bağlantı kopması sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

İnternet hızlandırma için diğer yöntemler

İnterneti hızlandırma çözüm yolları söz konusu olduğunda antivirüs programı kullanın çünkü zararlı yazılım olarak ifade edebileceğimiz virüsler bilgisayarın kaynaklarını tüketiyor ve internet hızını yavaşlatıyor. Bu nedenle gelişmiş seçenekler sunan bir virüs programı kullanın.

Hızlı internet erişimi için güncellemeleri almayı unutmayın. İnternet ağınıza bağlanan her davetsiz misafir, bağlantı hızınızı azaltabilir hatta bilişim suçu işleyerek kişisel bilgilerinize izinsiz erişebilirler. Bu durumları yaşamamak için uzun harf (büyük/küçük), rakam ve sembollerden oluşan güçlü bir şifre kullanmalısınız.

İnternet hızlandırma için kullandığınız DNS adreslerini değiştirerek interneti hızlandırabilirsiniz. Bilgisayarı hızlandırmak ve internet hızını yükseltmek için cache temizliği (önbellek temizleme) yapabilirsiniz. Arka planda çalışan programlar internet ve bilgisayarın kaynaklarını tüketeceğinden arka planda çalışan uygulamalarınızı kontrol edin ve gereksiz olanları sonlandırın. Arama moturu olarak çok alternatif bulunuyor; fakat internet hızını düşürmesi nedeniyle Google Chrome dışındaki arama motorları tercih edilmiyor. Dolayısıyla internet hızlandırma için Google Chrome gibi işlevsel ve az eklentili bir tarayıcı kullanabilirsiniz.

İnternet Hızınızı Kontrol Edin

Sorunun düzelip düzelmediğini sadece bir kaç adımda hız testi yaparak kontrol edebilirsiniz. Bunun için Google arama motoruna “speed test, hız testi” gibi kelimeler ile arama yapmanız yeterlidir. Kısa bir süre içerisinde hız testiniz başlayacaktır. Eğer hızınızın düzelmediğini düşünüyorsanız ve her şeyi normal olduğunu düşünüyorsanız internet sağlayıcınız ile görüşebilirsiniz. Sorunun kaynağı internet sağlayıcınız ile ilgili olabilir. Şayet böyle bir durum söz konusu ise internet sağlayıcınız sizin için gerektiği şekilde bilgi verecektir. İnternet hızlandırma nasıl yapılır? Sorunuz için sizlere yönelik en iyi şekilde cevap sunmaya çalıştık. Umarız bu yazımızdan memnun kalmışsınızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.