Windows 8.1 Disk Temizleme Nasıl Yapılır?

Görev çubuğundaki arama kutusuna disk temizleme yazın ve sonuç listesinden Disk Temizleme’yi seçin. Temizlemek istediğiniz istediğiniz sürücüyü ve ardından Tamam’ı seçin. Silinecek dosyalar bölümünde silmek istediğiniz dosya türlerini seçin.
Bu dosyaları silmek için aşağıdaki adımları kullanın:

 1. Çalışan tüm yazılım programlarını kapatın.
 2. Windows tuşu + R’ye basın.
 3. Açık alana cleanmgr yazın.
 4. Tamam tıklayın.
 5. Açılır menüden temizlenecek sürücüyü seçin ve Tamam’a tıklayın.

Windows 8’deki disk temizleme aracı?

Windows 8 ‘deki Disk Temizleme Aracı varsayılan seçenekler dışında daha fazla dosya türünü listeleyen gelişmiş seçeneklere de sahiptir. Altta varsayılan Disk Temizleme Aracı ve Gelişmiş Disk Temizleme Aracı arasındaki farkları görüyorsunuz.

Neredeyse disk temizleme aracını temizleyin?

Bilgisayarınızda birden çok sürücü veya bölüm varsa, Disk Temizleme aracının temizlemesini istediğiniz bölümü seçmeniz istenir. Ayrıca en son geri yükleme noktası hariç diğerlerini silerek sabit diskinizde GB’larca boş alan kazanabilirsiniz. Eğer Hazırda Beklet dosylarını işaretler ve silerseniz Hazırda Beklet modu artık çalışmayacaktır.

You might be interested:  Internet Üzerinden Minecraft Nasıl Oynanır?

Bir disk temizleme aracını çalıştırın.?

1- Bilgisayar penceresini açın ve işlem yapmak istediğiniz sürücüyü seçin. Bu Gezgin Araç Çubuğu ‘nda Yönet sekmesinin belirmesini sağlayacak. Yönet sekmesinde Temizle butonuna tıklayarak Disk Temizleme aracını çalıştırın. 2- Bir süre beklemeniz gerekecek.

Disk Temizleme işlemi nasıl yapılır?

Windows’de disk temizleme

 1. Görev çubuğundaki arama kutusuna disk temizleme yazın ve sonuç listesinden Disk Temizleme’yi seçin.
 2. Temizlemek istediğiniz istediğiniz sürücüyü ve ardından Tamam’ı seçin.
 3. Silinecek dosyalar bölümünde silmek istediğiniz dosya türlerini seçin.
 4. Tamam’ı seçin.

Disk Temizleme neyi siler?

Disk Temizleme, bilgisayarınızın üzerinde yer alan kullanmadığınız verilerin veya program artıklarının temizlenerek bilgisayarınızın sabit diski içerisinde daha fazla alan oluşturmanızdır.

Yerel Disk C nasıl boşaltılır?

Adım 1: Bilgisayarım’ı açın, C sürücüsüne sağ tıklayın ve ‘Özellikler’ i seçin. Adım 2: Disk özellikleri penceresinde ‘Disk Temizleme’ düğmesini tıklayın. Adım 3: Silmek istediğiniz geçici dosyaları, günlük dosyaları, Geri Dönüşüm Kutusu’nu ve diğer gereksiz dosyaları seçin ve ‘Tamam’ ı tıklayın.

Sabit diskte nasıl yer açılır?

Başlangıç düğmesine tıklayarak Disk Temizleme’yi açın. Arama kutusuna Disk Temizleme yazın ve ardından sonuç listesinden Disk Temizleme öğesine tıklayın. İstenirse, temizlemek istediğiniz sürücüyü ve Tamam seçeneğini seçin.

Disk Temizleme bilgisayara zarar verir mi?

Disk Temizleme bilgisayara zarar verir mi? Hiçbir zararı yoktur, sisteminize veya kişisel verilerinize birşey olmaz.

Telefon disk alanı nasıl boşaltılır?

Android Disk Temizliği Nasıl Yapılır?

 1. Gereksiz Uygulamaları Kaldırın.
 2. Önbellek ve Verileri Temizleyin.
 3. Fotoğrafları ve Videoları Aktarın.
 4. Gereksiz Dosyaları Temizleyin.

Diski temizle yaparsak ne olur?

Disk Temizle butonu Windows içerisindeki gereksiz dosyaları temizlemek için kullanabileceğiniz bir butondur. Basarak temizliği yapabilirsiniz, bir sakıncası yoktur.

Bilgisayarda hangi dosyalar silinebilir?

Önbellek dosyaları, silinen dosyalar gibi birçok dosya, depolama alanınızda da zamanla daha fazla yer kaplamaya başlıyor.

You might be interested:  Whatsapp Drive Yedekleme Nasıl Okunur?

PC’nizde Yer Açmak için Silebileceğiniz 5 Windows Dosyası ve Klasörü

 1. Hazırda Bekletme Dosyası C:\
 2. Temp Klasörü C:\
 3. 3. Geri Dönüşüm Kutusu.
 4. 4. Windows.old Klasörü
 5. İndirilen Program Dosyaları

Temp dosyalarını silmek zararlı mı?

Önemli dosyaları silmekten korkmayın; çünkü ‘Temp’ klasörü içinde önemli bir dosya bulundurulmaz. Eğer önemli bir dosyayı silmeye kalkarsanız, Windows sizi uyaracaktır. Temp dosyası temizleme işlemi de hiçbir şekilde bilgisayarınıza zarar vermez.

C sürücüsü nasıl açılır?

Masa üstünde Bilgisayar simgesi olan “Bu Bilgisayar” veya “Bilgisayarım”a tıklayarak Windows Gezgini’ni başlatın, “C” sürücüsünü sağ tıklayın ve listeden “Özellikler” i seçin. Özellikler penceresi açıldığında, yardımcı programı açmak için “Disk Temizle” ye tıklayın.

C yi Biçimlendirirsem ne olur?

herneyse c’yi biçimlendirirsen c’deki herşey tamamen silinir bildiğim kadarıyla. C’yi windows ortamından biçimlendiremezsin (işletim sistemi oraya yüklüyse), eğer dos’tan biçimlendirirsen de C’de hiçbir şey kalmaz ne olabilir ki başka?

C diskinde neler var?

Windows bilgisayarda “C” sürücü diski önemlidir. Çünkü işletim sisteminin kurulu olduğu, sistem dosyalarının olduğu ve programların kurulu olduğu depolama alanıdır. Bu alanın temiz veya kirli depo olması bilgisayarınızın hızını belirler.

Laptop alan nasıl açılır?

Disk Temizleme Aracı ile Depolama Alanı Açma

C sürücüsüne sağ tıklayarak özellikleri açın. Gelen pencerenin sağ alt kısmında disk temizleme butonunu göreceksiniz. Bu kısma tıklayarak bilgisayarınızda yer alan gereksiz dosyaları kaldırabilir ve geniş alanlara sahip olabilirsiniz.

SSD de yer nasıl açılır?

1- Windows browser (gezgin, dosya yöneticisi, bilgisayarım, bu bilgisayar) açılır. 2- C Bölümü üzerinde sağ tık menüsünden ‘Özellikler’ tıklanır. 3- Açılan ‘Yerel Disk (C:) Özellikleri’ arabirimi ‘Genel’ sekmesi altında ‘Disk Temizleme’ ve ‘Tamam’ düğmelerine tıklanarak gereksiz dosyaların temizliği başlatılır.

Disk alanı nasıl genişletilir?

Adım 1. Bu PC / Bilgisayarım’a sağ tıklayın, ‘Yönet’ e tıklayın, Depolama altında ‘Disk Yönetimi’ ni seçin. Adım 2. Yerel disk C sürücüsünü bulun ve sağ tıklayın ve ‘Birimi Genişlet’ seçeneğini seçin.

You might be interested:  Samsung Bilgisayar Nasıl Format Atılır?

Disk alanı nasıl genişletilir?

Adım 1. Bu PC / Bilgisayarım’a sağ tıklayın, ‘Yönet’ e tıklayın, Depolama altında ‘Disk Yönetimi’ ni seçin. Adım 2. Yerel disk C sürücüsünü bulun ve sağ tıklayın ve ‘Birimi Genişlet’ seçeneğini seçin.

Bilgisayar alanı nasıl temizlenir?

 1. Başlangıç menüsünü açın ve Ayarlar > Sistem > Depolama’yı seçin. Uygulama Depolama açın.
 2. Gereksiz Depolama otomatik olarak silmeyi Windows mantıklı ifadeleri açma.
 3. Gerekli olmayan dosyaları el ile silmek için Otomatik olarak nasıl alan boşalttığımızı değiştirin’i seçin. Şimdi yer açın altında Şimdi temizle’yi seçin.

Recovery D nasıl boşaltılır?

Bir Kullanıcı Hesabı Denetimi mesajı açılırsa Devam seçeneğine tıklayın. Recovery Manager penceresi açılır. Gelişmiş Seçenekler seçeneğine tıklayın. Kullanılabilir sabit sürücü alanını artırmak için sabit sürücünüzdeki kurtarma bölümünü kaldırın seçeneğini belirleyin.

C diski tamamen dolarsa ne olur?

Hiçbir zarar vermez. Ama çok azalırsa bazı uygulamalarda sorun yaşayabilirsiniz. 50 GB ise hiç de az bir alan değil. Kolay dolmaz. Dolmaya yaklaşırsa da, buradaki dosyaları başka sürücüye atıp C’dekileri silersiniz, sorun biter.

Leave a Reply

Your email address will not be published.