İSTANBUL’DAKİ TENİS KORTLARI VE KULÜPLERİ

0 910

İstanbul’daki tenis kortları ve kulüpleri ile ilgili ayrıntıları detaylı olarak yazımızda bulabilirsiniz. Turnuvaları büyük heyecanla takip edilen tenis sporu, ülkemiz de de son yıllarda tercih edilen sporların başında gelmeye başladı. Hafta sonu eğlencesi yahut düzenli spor yapmak isteyenler için geniş bir yelpazeye sahip İstanbul’da kendinize uygun bulduğunuz özel ve belediyelere ait yerlerin listesine aşağıda yer verilmiştir.

Gidilmeden önce mutlaka tesisle iletişime geçilerek koşullar öğrenilmelidir. Bazı tesisler sadece üyelikle kort kullanımı sağlarken bazıları saatlik ders alma yahut kiralama olanağı verirken bazıları üye tanıdığınız vasıtasıyla misafir olarak kullanmanıza izin vermektedir. Fiyatlar sezonluk olarak değişim gösterebilmektedir

Tenis Kortları ve Çeşitleri

Tenis kortları zeminlerine göre farklılık gösterebilmekte olup standart olarak kabul edilen kort ölçülerine bağlı kalınmaktadır. Bir kort türü ile farklı başka kort türü arasında değişen tek şey; zemin malzemesi ve malzemenin oyun dinamiği üzerine (sürtünme kat sayısı gibi) yansıyan etkileriyle sınırlı olmaktadır.

Tenis kortlarının boyutları Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından belirlenmektedir. Kortlar; 23,78 metre (78 fit) uzunluk, 10,97 metre (36 fit) genişliğindedir. Genişlik ölçüsü tekli karşılaşmalarda 8,23 metre (27 fit) iken çiftlerde 10,97 metredir (36 fit). Oyunun servis çizgisi fileden (ağ) 6,40 metre uzaktadır. Sporcuların rahatça top çevirebilmesi için kort kenarlarında fazladan boşluk alanları vardır. Bu boşluklar 18,3 metre (60 fit) genişliğinde ve 36,7 metre (120 fit) uzunluğundadır.

Toprak kortlar: Tenis oynamanın en zor olduğu zeminlerden biri olarak bilinen toprak kortların oyuncuları zorlamasının nedeni topun zemin üzerindeki hareketlerinin karakteristiğinin farklılık göstererek beklenmedik yönlerde sekebilmesidir. Sert ve çim kortların aksine bu kortlarda yüzeyin sabit olmayışı durumu daha da zorlaştırmaktadır. Toprak zeminli kortlar profesyonel turnuvalarda en çok kullanılan kort tiplerindendir.

Çim kortlar: Suni çim zeminden oluşan çim kortlar, bakım maliyetleri ve zorluğu nedeniyle en az tercih edilen kort türlerindendir. Çim kortlar topun yükseğe sekmesini engelleyerek, oyunda topun zemine yakın yüzeyde kalmasını sağlamaktadır. Düz vuruşlar konusunda başarılı olan sporcular çim kortlarda daha avantajlıdırlar.

Sert zeminli kortlar: Zeminin bakım maliyetinin çok düşük olması nedeniyle tüm dünyada en sık tercih edilen kort türüdür. Spin ve flat oyun tarzını benimsemiş oyuncular için ideal olan bu kortlara hemen her yerde rastlanmaktadır.

İstanbul Tenis Eğitim Spor Kulübü (İTESK)

2008 yılında Ataköy’de kurulan kulüp, profesyonel sporcular yetiştiren ve her yaşta tenis öğrenmek isteyenler için de dersler veren bir kompleks olarak hizmet vermektedir. Hem yaz hem de kış aylarında kullanılabilen tenis kortlarının bulunduğu kulüpte performans tenisi, senyörler tenisi gibi farklı dallarda eğitim alabilirsiniz. Ayrıca partner bulamadığınızda veya ileri seviye maç yapmak istediğinizde kulübün uzman oyuncuları (sparring partner) size eşlik edebilmektedir.

İSTANBUL’DAKİ TENİS KORTLARI VE KULÜPLERİ

Adres: Ataköy 7.8.9.10.Kısım Mah., Hanımeli Çiçeği Sok., No: 1-2/1, Bakırköy

Detaylar: http://www.itesk.org/

Fotoğraf: @yagmuriseri

Kemer Country Tenis Kulübü

Yemyeşil bir alana kurulmuş olan Kemer Country Club, spor kulüpleri ve eğitimleri yeni başlayan, keyif için oynayan veya profesyonel tenisçilerden oluşan geniş bir kitleye hitap etmekte olup kulüpte her seviyeye uygun tenis dersleri verilmektedir. Deneyimli antrenörler eşliğinde yaz ve kış mevsimine uygun kortlarda ders alınabilmekte olup kulübe üye olarak imkanlardan faydalanılabilmektedir.  Ayrıca kulüp bünyesinde turnuvalar düzenlemektedir.

Adres: KCC Tesisleri Atlıspor Cad. Hayat Binası No: Eyüp

Detaylar: http://www.kemercountry.com/tr

Tenis Eskrim Dağcılık Spor Kulübü (TED)

Köklü kulüplerden TED, Türkiye’nin tenis branşında en fazla bireysel şampiyon yetiştiren kulübü olarak bilinmektedir. Genç yaşlardan disiplinli bir tenis eğitimine başlanabileceği gibi yetişkin sporcular için de ders ve turnuva fırsatları sunmaktadır. Aynı zamanda her yıl iki büyük veteran turnuvası düzenlenmektedir.

Adres: Tarabya Bayırı Cad. No:68 Tarabya

Detaylar: https://www.tedclub.org.tr/

Hilton İstanbul Bosphorus

Düzenli olarak tenis oynamayı tercih edenler Harbiye’deki Hilton Otel’in kortlarını tercih etmektedir. Üye olarak kortların kullanabildiği otelde özel ders imkânı da bulunmaktadır. Tenis raketi kiralama imkânı sunduğu gibi Squash meraklıları için squash kortları da bulunmaktadır.

Adres: Harbiye Mah. Cumhuriyet Cad. No:50 Şişli

Detaylar: https://www.hilton.com.tr/oteller/turkiye/istanbul/hilton-istanbul-bosphorus/

Levent Tenis Kulübü

Uluslararası Tenis Federasyonu ve Türkiye Tenis Federasyonu kurallarını esas alarak profesyonel sporcu yetiştiren ve aynı zamanda keyif için tenis oynamak isteyenlere de imkân tanıyan Levent Tenis Kulübü altyapıya sporcular yetiştirerek çocuklara küçük yaşlardan itibaren spor sevgisi ve disiplini kazandırmaktadır. Sosyal aktiviteler ve turnuvalar düzenlenmektedir.

İstanbul Tenis Kortları | Avrupa Yakası | Levent Tenis Kulübü

Adres: Konaklar Mah. Akasyalı Sok. No:3 Beşiktaş

Detaylar: http://www.leventteniskulubu.com/tr/

Hillside City Club

Etiler’de kurulduğu günden bu yana fitness, gym ve pek çok spor dalını sevenlerin uğrak noktası haline gelen Hillside, tenis kortlarıyla antrenman alanı sağlamaktadır. Kulübe üye olan herkes tüm imkanlardan faydalanabilmektedir.

Adres: Alkent Sitesi, Tepecik Yolu, No:22/14 Etiler

Detaylar: https://www.hillsidecityclub.com/lokasyon/etiler

Tennis Club

Ataşehir’de 2003 yılından beri hizmet vermekte olan Tennis Club açık ve kapalı tenis kortlarıyla yılın her dönemi hizmet vermektedir. Türkiye Tenis Federasyonu onaylı tenis okulu da olan kulüp, tenisi sevdirmek vizyonuyla yola çıkarak spor ve eğlenceyi bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Her yaş grubunun özel ders alabileceği kulüpte üyelik imkânı bulunmaktadır.

Adres: Yenisahra Barbaros Mah. Halk Cad. No:18 Ataşehir, Kadıköy

Detaylar: http://tennisclub.com.tr/

ED Tennis Academy

Spor kültürünü hayata aşılamak, bireysel olarak tenisi sevdirmek ve profesyonel platformlarda da oynayabilecek sporcular yetiştirmek amacıyla kurulan ED Tennis Academy’de özel ders, grup dersi ve performans eğitimi hizmeti verilmektedir.

Adres: Feneryolu Mah. Fahir Acar Bey Sok. Aden Tenis Kulübü No: 4 Kadıköy

Detaylar: https://www.edtennisacademy.com/

Vakıf Tenis Kulübü

Caddebostan’da sahile yakın bir noktada konumlanan Vakıf Tenis Kulübü, Anadolu yakasının tenis severlerinin sevilen buluşma noktalarından biri olarak bilinmektedir. Kulüp içerisinde kahvaltıdan akşam geç saatlere kadar hizmet veren manzaralı bir kafe de yer almaktadır.

Belediyeye Ait Tenis Kortları

ÇIRPICI SPOR TESİSİ 

Ünite ve Birimler: 2 adet halı saha ve 16 adet halı saha soyunma odası,5 adet tenis kortu ve 8 adet tenis kortu soyunma odası, kafeterya, 40 araç kapasiteli otopark bulunmaktadır.

Branşlar:

Futbol (Saha Kiralama ve Futbol Kursu), Tenis (Kort Kiralama ve Özel Ders).

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/265046/%C3%A7irpici-spor-tesisi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Osmaniye Mah. Çırpıcı Koşuyolu Sok. Bakırköy / İSTANBUL

Telefon: 0212 572 42 42 – 0212 570 01 64

Faks: 0212 665 31 29

E-Posta: info@spor.istanbul

DUDULLU SPOR TESİSİ

Ünite ve Birimler

Halı saha (2 adet), Kapalı Tenis Kortu (1 adet), Açık Tenis Kortu (1 adet),idari birimler, kafeterya, soyunma odalarına sahiptir.

Branşlar

Futbol (saha kiralama ve futbol kursu), Tenis (kort kiralama, tenis kursu).

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/268665/dudullu-spor-tesisi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Bostancı Yolu, Osmangazi Korusu içi, Yukarı Dudullu ÜMRANİYE

Telefon: 0216 365 36 21

Faks: 0216 499 09 18

E-Posta: info@spor.istanbul

FLORYA SPOR TESİSİ 

Ünite ve Birimler:

2 adet halı saha, 3 adet tenis kortu (2 adet açık-1 adet kapalı), kafeterya, idari birimler, otopark (50 araç kapasiteli) sahiptir.

Branşlar

Futbol (saha kiralama ve futbol kursu), Tenis kort kiralama, Tenis kursu ve özel ders imkanları sunmaktadır.

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/260168/florya-spor-tesisi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Şenlikköy Mah. Florya Cad. Harman Sok. No:2 Florya/BAKIRKÖY

Telefon: 0212 574 55 70

Faks: 0212 573 63 67

E-Posta: info@spor.istanbul

GÜLBAHÇE SPOR TESİSİ 

Ünite ve Birimler: İdari birimler, kafeterya, tenis kortu (7 adet) ve soyunma odaları vardır.

Branşlar: Tenis (kort kiralama, tenis kursu).

İletişim Bilgileri

Adres: Tütüncü Mehmet Efendi Cad. Kavaklı Sokak 60. Yıl Parkı Yanı KADIKÖY

Telefon: 0216 360 82 87

Faks: 0216 360 88 69

E-Posta: info@spor.istanbul

HASAN DOĞAN SPOR KOMPLEKSİ

Ünite ve Birimler

1200 seyirci kapasiteli spor salonu, 800 seyirci kapasiteli olimpik yüzme havuzu, fitness salonu, çok amaçlı spor salonu (2 adet), Uzakdoğu sporları salonu (2 adet), kafeterya,otopark( İSPARK’a ait 800 araç kapasiteli), idari birimler alanları mevcuttur..

Branşlar:

Yüzme (Bay, Bayan, Çocuk (6-12 Yaş)), Fitness (Bay, Bayan), Step Aerobic, Pilates (Bayan), Basketbol, Voleybol (Kiralama), Tenis (2001 ve Öncesi Yaş Grupbu),Cardio Mix, Uzakdoğu Sporları (Karate, Kick Boks, Taekwondo), Temel Jimnastik (4-6 Yaş)

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/297188/kartal-hasan-dogan-spor-kompleksi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Karlıktepe Mah. Soğanlık Cad. No. 49 KARTAL

Telefon: 0216 488 04 90 – 0216 488 31 42

Faks: 0216 488 16 23

E-Posta: info@spor.istanbul

KAFKALE SPOR KOMPLEKSİ 

Ünite ve Birimler

1000 seyirci kapasiteli yarı olimpik yüzme havuzu, Çocuk eğitim havuzu,1000 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, fitness salonu, çok amaçlı spor salonu, halı saha (2 adet), açık tenis kortu (3 adet), kapalı tenis kortu, sauna vardır.

Branşlar

Fitness (Bay, Bayan), Voleybol, Step aerobik, Pilates, Yüzme (Bay, Bayan), Tenis ( Yetişkin, Çocuk), Futbol, Taekwondo, Basketbol branşları vardır.

İletişim Bilgileri

Adres: Kafkale Mevkii Postane Mah. Vatan Cad. TUZLA

Telefon: 0216 446 79 69

Faks: 0216 446 79 73

E-Posta: info@spor.istanbul

METİN OKTAY SPOR TESİSİ 

Ünite ve Birimler:

İdari birimler, kafeterya, tenis kortu, çok amaçlı spor salonu, halı saha, fitness salonu, kapalı spor salonu, Uzakdoğu Sporları Salonuna sahiptir.

Branşlar:

Fitness (Bay, Bayan), Pilates (Bayan), Futbol (Saha Kiralama), Tenis (Kort Kiralama, Tenis Kursu ve Özel Ders), Basketbol (Salon Kiralama ve Basketbol Kursu), Voleybol (Voleybol Kursu), Jimnastik

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/290969/metin-oktay-spor-kompleksi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Ferahevler Nuri Paşa Cad. Hacip Sok. TARABYA

Telefon: 0212 449 91 48

Faks: 0212 299 11 54

E-Posta: info@spor.istanbul

PENDİK ÇAMLIK SPOR TESİSİ
Ünite ve Birimler: 400 seyirci kapasiteli kapalı basketbol salonu, 5000 seyirci kapasiteli stadyum, atletizm pisti, idari birimler, kapalı halı saha, açık halı saha, tenis kortu (4 adet açık), basketbol sahası na(1 adet açık) sahiptir.

Branşlar:

Futbol (Saha Kiralama ve Futbol Kursu), Basketbol (Salon Kiralama ve Basketbol Kursu), Tenis (Kort Kiralama, Tenis Kursu ve Özel Ders), Fitness (Bay, Bayan), Step-aerobik (Bayan), Pilates (Bayan), Uzakdoğu Sporları (Wushu), Jimnastik (Jimnastik Kursu), Atletizm

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/290973/pendik-%C3%A7amlik-spor-tesis1.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Çamlık Mahallesi Erguvan Sokak No: 2 Kurtköy/PENDİK

Telefon: 0216 646 27 07 – 08 – 09

Faks: 0216 646 27 07

E-Posta: info@spor.istanbul

PENDİK SAHİL SPOR TESİSİ

Ünite ve Birimler

Halı saha (1 adet), Tenis kortu, kafeterya ve idari birimler ile 30 araçlık otoparka sahiptir.

Organizasyonlar

Şirketler arası Futbol Turnuvaları düzenlenmektedir.

Sosyal Faaliyetler

Spor Okulu Öğrencilerine Yönelik Yaz ve Kış Spor Okulları Programları.

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/260188/pendik-sahil-spor-tesisi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Doğu Mah. Gül Sokak Sahil Yolu PENDİK

Telefon: 0216 390 49 99

Faks: 0216 390 45 80

E-Posta: info@spor.istanbul

SİLİVRİ MÜJDAT GÜRSU SPOR TESİSİ VE STADI 

Ünite ve Birimler

3000 seyirci kapasiteli futbol sahası, halı saha (1 adet), basketbol sahası (3 adet açık), kafeterya, tenis kortu (3 adet açık) vardır.

Branşlar

Futbol (Saha Kiralama ve Futbol Kursu), Basketbol (Saha Kiralama), Tenis (Kort Kiralama ve Tenis Kursu), Masa Tenisi, Step aerobik, Badminton

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/263034/silivri-mujdat-gursu-spor-tesisi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Yeni Mah. Erkan Balaban Cad. Abelia Konutları Yanı SİLİVRİ

Telefon: 0212 728 75 34

Faks: 0212 728 75 35

E-Posta: info@spor.istanbul

TUZLA SAHİL SPOR TESİSİ 

Ünite ve Birimler:

Açık basketbol sahası, tenis kortu (2 adet), halı saha (2 adet), otopark (50 araç kapasiteli), kafeterya, masa tenisi vardır.

Branşlar:

Futbol (Saha Kiralama ve Futbol Kursu), Tenis, Basketbol

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/297149/tuzla-sahil-spor-tesisi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Ahmet Kılıç Bulvarı Şehitler Cad. Tuzla Mezarlığı arkası TUZLA

Telefon: 0216 446 32 87 Kısa Kod: 1410 0216 446 32 88

Faks: 0216 446 32 88

E-Posta: info@spor.istanbul

SULTANBEYLİ GÖLET SPOR TESİSİ 

Branşlar:

Futbol, Kort Tenisi, Voleybol, Basketbol

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/254354/sultanbeyi-golet-spor-tesisi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres : Yavuzselim Mah. Şalgamlı Cad. Pamuk Sok. Gölet Parkı İçi Sultanbeyli / İstanbul

Telefon : 0216 497 10 34 – 0216 497 20 34

E-Posta: info@spor.istanbul

AVCILAR SPOR KOMPLEKSİ 

Branşlar:

Yüzme (Bay, Bayan, Çocuk 4-6 Yaş, 7-12 Yaş), Kort Tenis (Yetişkin, Çocuk), Basketbol, Pilates, Masa Tenisi, jimnastik (4-6 Yaş), Bosu, Fitness, Voleybol

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/297190/avcilar-spor-kompleksi.pdf

İletişim Bilgileri

Adres: Üniversite Mahallesi Bağlar Caddesi Sarıgül Sok. No:33 AVCILAR

Telefon: 0212 449 91 85

E-Posta: info@spor.istanbul

MALTEPE SAHİL SPOR TESİSİ 

Ünite ve Birimler:

Açık tenis kortu(4 adet), açık merkez tenis kort(1 adet),açık basketbol sahası(4 adet),açık voleybol sahası(2 adet), fitness salonu(bay-bayan),halı saha(2 adet), futbol sahası,atletizm pisti,gülle atma alanı,uzun ve 3 adım atlama alanı,kafeterya (2 adet) ve soyunma odaları vardır.

Branşlar:
Tenis (kiralama-kurs), Futbol (kiralama-kurs), Fitness

Seans Saatleri

http://www.spor.istanbul/media/282281/maltepe-sahil-spor-tesisi.pdf

İletişim Bilgileri

Çınar Mahallesi Turgut Özal Bulvarı ORHANGAZİ ŞEHİR PARKI İÇİ İDEALTEPE / MALTEPE
0216 371 00 23

E-Posta: info@spor.istanbul

Adres: Caddebostan Mah. Operatör Cemil Topuzlu Cad. No:100 D:1/A Kadıköy

Detaylar: http://www.genclikvakfi.org/tenis_kulubu.html

Yoğurtçu Parkı Tenis Kortu

Listemizin kamuya ücretsiz olarak açık noktalarından biri olan Yoğurtçu Parkı tenis kortları Kadıköy ve Moda hattında oturanların ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Ücretsiz olan kortları belirli bir süre kullandıktan sonra kortu sırada bekleyen kişiye devrediyorsunuz.  Başvuru için Moda Gönüllüleri binasına müracaat edilmektedir.

Adres: Osmanağa Mah. Yoğurtçu Parkı Cad. Yoğurtçu Parkı Kadıköy

Anadolu Yakası

Göztepe Özgürlük Parkı

Ataşehir Tenis Kulübü

Maltepe Pamukspor Tesisleri

Club Quartier

Koşuyolu Validebağ Korusu

Moda Sahili Tenis Kortu

Yoğurtçu Parkı Tenis Kortu

Antuka Tenis Akademisi

Fenerbahçe Dalyan Kulüp

Büyük Kulüp

Moda Deniz Kulübü

Bostancı Miltaş Spor Tesisleri

Bostancı Club Sporium

Ataşehir Taç Spor

 Avrupa Yakası

Swissotel Bosphorus

İtü Maslak Kampüsü

Avcılar Spor Kompleksi

Enka

Florya Spor A.Ş. Kortları

Taksim Tenis (Taşkışla)

Yeşilyurt Spor Kulübü

Arıköy Tenis Akademisi

Levent Sporcular Parkı

Silivri Müjdat Gürsü Spor Tesisleri

Ormanada

Bakırköy Atatürk Spor ve Yaşam Köyü

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.