Okey Nedir? Nasıl Oynanır?

0 144

Okey nedir? Nasıl oynanır? Türkiye’de artık bir gelenek haline gelen okey oyna oyunun birçok çeşidi bulunmaktadır.  Bu çeşitlerden en çok oynananı 101 ismiyle okey oyna oyunudur.

Okey Nedir? Nasıl Oynanır?

Okey oynayabilmek için ıstaka adı verilen 4 adet tahtaya ve 106 adet okey taşına ihtiyaç vardır. 106 adet okey taşının üzerinde 1’den 13’e kadar sayılar yer almaktadır. 4 farklı renk çeşidi bulunan bu sayılar ile genellikle okey oyna oyunu 4 kişiyle oynanır ancak bazı istisnası durumlarda 2 veya 3 kişiyle de okey oynanabilir.

Başlangıçta okey oyna kutusundaki bütün taşlar masaya dökülerek karıştırılıp oyun açılışı yapılır. Tüm okey taşları ters çevrilerek kapalı bir şekilde her oyuncu önüne 5li dizeler halinde taşları üst üste koyar. Okey kutusundan çıkan zar ile oyun dağıtıcısı zarı atar ve gelen sayılardan sırasıyla göstergeyi belirler. Belirlenen gösterge taşının 1 üst sayısı Okey olarak belirlenir. Açılan gösterge dağıtılan taşlarda gelen oyuncu taş çekmeden göstergeyi gösterir ise 1 puan kazanır. Gerçek okey oyunundaki tüm işlemler ve kurallar mobil okey oyna oyunu içinde geçerli kabul edilmektedir. Mobil okey oyna işlemlerinde sistem otomatik olarak dağılım gerçekleştirmektedir.

Okey Oyunu Kuralları

  • Başlangıçta taşları ilk dağıtacak oyuncu kendisinin sağ tarafındaki oyuncuya 15 taş diğer okey oyuncularına 14 taş verir. Bu durumda kimseye eksik veya fazla taş gitmemiş olur.
  • Oyunda gizlice taş çekmek ve taş saklamak yasaktır. Oyunda hile sayılır.
  • Okey oyna başlamadan önce gösterge geçerli sayılır ise oyuncular taş çekmeden gösterge bende diyerek taşı gösterir.
  • İlk bittim diyen oyuncu elindeki taşları gösterir ve diğer oyuncular biten oyuncunun elindeki taşları görmeden kendi taşlarını dökmezler.
  • Çifte gidiyorum diyen okey oyuncusu dışında diğer oyuncular yere attıkları taşları açamaz. Çifte giden oyuncu böylelikle taşları takip eder.
  • Istadaki taşlardan sadece 13 sayısının arkasına aynı renkteki 1 numaralı taş gelebilir.
  • Oyun başlangıcında elindeki göstergeyi gösteren oyuncu sadece çifte gittiğinde göstergeyi alabilir. Çifte giden oyuncu elini açabilmesi için 7 çifti biriktirmesi gerekir.
  • Eğer okey oyuncusu ilk başta taşı atmadan taş çeker veya fazla taş çeken oyuncu elinde fazla taş bulundurduğu için oyunda bitme hakkını kaybetmiş olur.

Okey nedir? Nasıl oynanır sorusuna en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Whisky okey sitesi ile okey oynayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.