Pamuk Kilimlerin Sağlık Açısından Avantajları

0 90

Kilim alırken ipliklerinin pamuk olması, sağlık açısından faydalı bir seçim olacaktır. Kullanacağınız kilimi sadece desen ve renk bakımından değerlendirmeniz, gri kilim kalitesini belirleyen bir özellik değildir. İpliğin türü, dokuması, taban yapısı, hav yüksekliği gibi birçok detay kilimlerinizin kalitesini gösteren teknik bilgiler arasında yer alır.

Halı dokuması geleneksel olarak el dokuması ya da makine dokuması olabilir. İplik sıklığının önemi, dayanıklılık adına oldukça önemlidir. Sık dokunan halıların uzun süreli kullanıma uygun olduğu biliniyor. Özellikle pamuk ipliği ile dokunan halılar yumuşacık yapıya sahip olup, bakterileri barındırmayan niteliğe sahiptir.

Kilimde İplik Önemi

Hammadde olarak iplikten yapılan kaymaz kilim modelleri farklı malzemeler kullanılabilir. Tamamen doğal ya da sentetik ipliklerden elde edilen kilimlerin kullanımı bu yönüyle farklıdır. Halı çözgüsünde pamuk ya da polyester malzeme kullanılır. Aynı zamanda sırtında ise jüt ya da pamuk malzemeden yararlanılır. Kilim yüksekliği ise hav ile belirtilerek, halı yüzeyini gösterir. İplik çeşidi kilimin kalitesini belirlerken, kullanımda rahatlık ve dayanıklılık sağlar.

Kilimde Kullanılan İplik Türleri

Kilimde birbirinden farklı iplik çeşitlerinden yararlanılır. Makinede dokunan kilim halı modelleri sıklıkla dokunması, kullanım ömrünü uzatır. En kaliteli marka ürünlerinde de iplik çeşitlerinden yapılan kilimler bulunmaktadır.

İplik türleri;

  • Yün kaymaz kilim
  • Akrilik
  • Polypropilen
  • Polyester
  • Polyamid

Her iplik türünün avantajları ve dezavantajları bulunur. En kaliteli ürünler arasında kullanılan pamuk ise kilimlerde şıklığın yanı sıra sağlık katar.

Yün İplik Kilim Özellikleri

Yün iplikten üretilen kilimlerde doğallık esastır. Dayanıklı, kullanım sıklığı olan bir üründür. Aynı zamanda aşınma, kir, iz yapma ve keçe gibi problemler oluşmaz. Yumuşak dokusu ile dolgun görünüme sahiptir. Yalıtım olarak ısıyı dengeleyen yün kilimler ince ve kalınlığına göre her mevsim kullanılır. Ateşe karşı dirençli olup yanmaz özelliklere sahiptir. Diğer iplik çeşitlerinden üretilen kilimlere göre daha dayanıklıdır. Güve yemesine karşın kimyasal madde kullanımı vardır.

Akrilik İplik Kilim Özellikleri

Sentetik olarak pamuk dokumasına nazaran fazla renk seçeneğine sahiptir. Az leke tutma, düşük maliyet, hızlı temizleme gibi avantajlara sahiptir. Çok daha fazla desen seçeneği yer alır. Yüne en yakın yumuşaklığa sahiptir. Güneşe ve diğer olumsuzluklara karşı dirençlidir.

Polypropilen İplik Kilim Özellikleri

Uygun maliyete sahip olması tercih sebepleri arasında yer alır. Leke tutma gibi sorunu olmadığı için kolaylıkla temizlenir. Daha kısa ömürlü olarak yazlık alanlarda kısa süreli kullanım sağlar.

Polyester İplik Kilim Özellikleri

Esnek yapıya sahip olup, orta seviyede kullanım sağlar. Kolay temizlenir, gri kilim solmaz özelliğe sahiptir. Yumuşak ve farklı desen alternatifleri bulunmaktadır.

Polyamid İplik Kilim Özellikleri

Polyamid kilim halı modelleri keçelenme, iz yapma, küf, rutubet, güve, tüylenme gibi olumsuz sorunlar oluşmaz. Kısa sürede temizlenen yapısıyla zamandan tasarruf sağlar. Duvarda kullanımı daha uygun olup, yüksek maliyetli kilimler arasında yer alır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.