Sokak Lambalarının İşlevi Nedir?

0 137

Sokak lambaları da bir teknolojik üründür. Bazıları ışığa duyarlıdır. Ve ışık ortamda azaldıktan sonra yanabilmektedir. Pek çok insan sokak lamlarının işlevi üzerine düşünme gereği duymaz. Çoğu zaman sadece altından geçip gittiğimiz bu aydınlatmalar sadece yolumuza ışık tutsun diye yapılmadılar. Bilindiği üzere elektrik olmadan önce yani pek eski çağlarda değil, bahsi geçen dönem yakın tarihimiz insanlar doğal ışıma kaynağına göre günlerini planlardı.

Sokak Lambalarının İşlevi Nedir?

Elektriğin bulunması daha birçok alanda işlere yarasa da sokak lambalarının yapılamasının altında yatan şey üretim ve tüketim saatlerini uzatmak ve kapitalist sürecin daha da güçlenmesine hizmet etmektir. Üretilen ürünlerin daha çok satılması için insanların daha çok tüketmesi gerekir. Daha çok tüketmek için de daha çok uyanık kalmak ve dışarıda olmak gerekir.

Sokak lambalarının çeşidi oldukça fazladır. Genel olarak sokak lambaları bölgenin ilgili kuruluşları tarafından konumlandırılmıştır. Ancak özel, isteğe bağlı sokak lambaları da olabilmektedir.. Daha çok bu lambalara kırsal bölgelerde rastlamak mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.