Suçlu Yakalayan Yapay Zekâ

0 89

Zaman her geçen gün ilerliyor. İlerledikçe görüyoruz ki hiçbir şey yerinde durduğu gibi durmuyor. Adı üstünde “ilerlemek” sözcüğü yerinde saymamak, önüne bakıp yol almak anlamında olduğu gibi teknolojik boyutta ise gelişmek, daha iyisini üretmek için çabalamak anlamı taşıyor.

Suçlu Yakalayan Yapay Zekâ

Günümüzde de az önce girizgâhını yaptığım sürekli değişen ve gelişen teknoloji adı altında bulunan yapay zekâ adından sıkça söz ettirmektedir. Hayatımızın her alanında yavaştan kendini gösteren yüzeysel bakıldığında ve üretenlerin deyimiyle insan yükünü hafifletmeye yönelik yardımcı, maliyeti az insan dostu bir robottan ibaret.  Derin anlamıyla sorguladığımızda maliyeti az ve insan dostu adı altında insan gücünü yok etmeye yönelik bir sonuç çıkarmış oluruz. Sonuç her ne olursa olsun eczacısından yargıcına, Suriye vatandaşlığı hakkı kazanından garsonuna kadar daha nerede karşılaşabiliriz diye sorgulamaktan çekinmediğimiz bir konuya değineceğiz.

Bu yazımızda ise yapay zekânın suçlu yakalayanını ele alacağız. Türkiye’nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN tarafında geliştirilmiş özel yazılım kodları sayesinde Jandarma kontrol noktalarına yerleştirilecek olan yapay zekâlar, yüz tanıyıp plaka okuması yapacak ve şüpheli araçların tespitinde bulunacak. Toplamda 7 ayrı noktaya kurulacağı belirlenen akıllı kontrol sisteminin özel yazılım sayesinde durdurulan araçların kontrolleri yine geliştirilen ASELSAN ürünleri tarafından gerçekleştirilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.